Ik ben AERTS PATRICK, en gebruik soms ook wel de schuilnaam FUNRUNNER.
Ik ben een man en woon in Steendorp (Belgie) en mijn beroep is brugpensioen.
Ik ben geboren op 30/10/1955 en ben nu dus 57 jaar jong.
Mijn hobby's zijn: Hardlopen, fotografie, wandelen,Kamperen, en vooral traillopen.
Ik ben gehuwd met Myriam een toffe madam ! Die regelmatig meegaat om de foto's te nemen !
En samen kamperen voor trails
----------------------------------------- 23-2-2013 natuurloop 25 km Aarschotsesteenweg 3 Lier start 13h30 tijd ; 2:22:28 ----------------------------------------- 2-3-2013 Trail de L"Ourthe hall omnisport D' Hamoir rue du moulin 12 Hamoir start 12h afstand 30 km tijd;4:15:00 ----------------------------------------- Trail Konong v. Spanje 12-05-2013 Gulpen afstand : 17 km tijd : 1:49:09
--------------------------------------- 19-5-2013 Trail la Grimace Rue Nérette 4 Marche en Famenne 28km start 11h00 ecole - ste Julie tijd: ----------------------------------------
Trainingen en wedstrijden van de Funrunner plus een massa info via de links !!!! alles over wedstrijden,gezonde voeding,vitamines,mineralen enz....mijn verslagjes staan links van mijn blog, doch kijk ook eens naar de rechterzijde , daar vind je veel nutt AAN ALLE BEZOEKERS welkom hoor!!!
reacties ,zijn zeer welkom ! Dit is dus mijn loopdagboekje online, wat ik graag met jullie deel! Vergeet niet ook eens de rechterzijde van dit blog te bezoeken, vol nuttige info en weetjes:-)zowel als het linkergedeelte!
31-12-2009
23 km duurloop met collega's Fabricom
Een gelukkig,gezond en sportief 2010 met veel PR’s
23km duurloop met de collega’s van het werk.Het ging er verdorie snel aan toe, gemiddelde snelheid 10km/uur door de slijk, het was een erg mooi parkoer met wel enkele erg zware en vettige stukken bij,doch we hebben het er warm van gekregenJ.Bij de start klein misverstandje, Davy dacht dat ik zo snel wilde vertrekken en ik dacht amaai als hij dat volhoud,zie ik straks sterrekesJ. Maar we hebben er een flinke pas aangehouden en het was een prachtige loop! Deze loop doen we nu al drie jaar steeds als afsluiter van het jaar en het wordt steeds zwaarder. Ik denk dat er nog wel iemand straks in de zetel zal liggen met de beentjes omhoog,dat zal ik ook even moeten doen, vrees ik.
Dus het oude loopjaar is hiermee afgesloten,laat het nieuwe nu maar komenJ. Voor het nieuwe loopjaar heb ik terug een vast loopmaatje Steven de Waaslandloper, dus nu moet het nog veel vlotter gaan!
10 km rustige duurloop aan 6:25’/km om de benen te sparen voor de gezamelijke lange duurloop van morgen met mijn collega’s! Ik heb nog eens op de Scheldedijk gelopen, nu het nog kan want er zou terug sneeuw op komst zijn en dan is het op de dijk iets minder vlot te lopen. Ook ga ik eens gaan shoppen en een paar trialschoenen zoeken, dat zou een oplossing kunnen zijn om in de sneeuw te lopen? En zeker om in de Kempense bossen te hossenJ.
Vrijdag en zaterdag wordt het dan lopen met loopmaatje Steven,zondag met Paul en zijn neef een lange duurloop, dus een jaar uitlopen en een nieuw inlopen zal het worden, de goede start voor 2010 zal er dus al zijn, daar ik op 9 januari mijn eerste HM zal lopen in watervliet.
Terug thuis ! Dusterug ons boerenwegeltjes loop gedaan, wat wil zeggen een echt mooi vast tempo is hier niet te houden, daar je van stratenloop, naar heuvelloop en dan naar de rustige boerenwegeltjes loopt. Mooi en soms zwaar, maar zeker afwisseling genoeg, ik heb gelopen op hartslag en wel naar HS 128 – HS 140 – HS 155. Een soort van wisseltempoloop maar dan zonder afstanden die ik op voorhand weet en dus er variërend blijkbaar!Als training zeker niet mis denk ik? Het is afzien en toch genieten. Op die manier heb ik 18 km gedaan en zal morgen een rustdag moeten nemen wil ik die gezamelijke loop met de collega’s nog een beetje serieus uitlopen, daar die meestal wel ergens bij de 25 km of meer ligt ! Met andere woorden ik loop mijn laatste2009 loopdagen, mooi vol en hoop in het nieuwe jaar véél beter te doen dan dit jaar, beter in de zin van meer km’s en op wedstrijd hopelijk enkele PR’s !
Twee dagen verlof in de Kempen goed gebruikt; zondag 15 km duurloop aan 6;00’/km er lag nochtans nog een beetje sneeuw en vandaag een tempoloop van 13 km aan 5;30’/km, dit ging erg vlot,de conditie komt er reeds stillekes terug aanJ, nu donderdag een lange duurloop met collega’s en het jaartotaal zal erg dicht de 3000km/jaar dicht benaderen ! Ik heb juist nog enkele uitnodigingen gekregen voor gezamelijke duurlopen, ik denk dat er dit jaar geen rustdagen meer inzitten, wat ik niet erg vind natuurlijk, er is nog werk aan de winkel! Vooral de 117 dagen vn de Marathon wegen het zwaarts, ik zie er zeker naar uit maar de trainingsupgrade is toch een last voor mijn vrouwke, denk ik want die klaagt nooit! Maar wanneer ze eten mag maken weet ze dan nooit en wat ik dan nog mag eten is steeds een vraagteken,trouwens ik moet nog 8kg kwijt tegen 26 april, dit mag geen probleem zijn, eigenlijk!
15 km duurloop aan 5:40’/km, of marathontempo, terug langs de Scheldedijk, ideale temperatuur en eindelijk ligt het parkoer er terug goed bij, de spieren en pezen zullen er gelukkig mee zijnJ. Voor enkele dagen het laatste Steendorpse loopje ,morgen loop ik dan weer in de Kempen, enkele bosloopjes als afwisseling. Dat zal ook eens plezant zijn die verandering terug.Zorgen dat ik voor 31 december terug ben dan heb ik weer een gezamelijke duurloop met collega’s van het werk. Dus nog steeds werk genoeg te doen dit jaarJ.En volgende jaar houden we het ook druk!
Prettig kerstfeest en een gelukkig en sportief 2010
Dan toch maar een kerstloopje, ik hoop dat iedereen het naar zijn zin heeft!
Misschien zijn er nog lopers(sters) met een mindere kater die ook nog konden lopen?
Ik heb het bij een rustig duurloopje van 10 km aan joggingtempo of ontgiftingstempo gehoudenJ.
Het voornaamste was die walmen en die caloriekes een beetje te verdrijven en het is nog gelukt ook.
Ik heb een mooi kerstfeest gehad en een mooi loopje om het even op terug gezond te zetten, wij eten niet vet,geen of weinig vlees, doch met die dagen, wordt er wel eens gezondigd, ook drink ik normaal geen alcohol, nu vier glazen rode wijn en voel ze goed zitten J. Dus voor alle moedige lopers en loopsters vandaag een gelukkig nieuw loopjaar 2010, met , voor wie het wenst, veel PR’S !
Maar vooral nooit vergeten te genieten van het lopen! Dit kan ik niet genoeg benadrukken, ik ken teveel lopers en loopsters, die er te sterk tegenaan gingen en na hun eerste marathon, nooit nog een loopschoen hebben gebruikt !!!!!!!!!!!
Enkelen waren hun doel toen kwijt, de meesten hadden door blessureleed, het voor bekeken gehouden, dit alles is te vermijden en zelfs erg simpel, luister naar je lichaam, volg een schema naar jouw maat gemaakt door een bekwaam mens, verder een goed loopjaar van 2010 !
Prettig kerstfeest en een gelukkig en sportief 2010
Dan toch maar een kerstloopje, ik hoop dat iedereen het naar zijn zin heeft!
Misschien zijn er nog lopers(sters) met een mindere kater die ook nog konden lopen?
Ik heb het bij een rustig duurloopje van 10 km aan joggingtempo of ontgiftingstempo gehoudenJ.
Het voornaamste was die walmen en die caloriekes een beetje te verdrijven en het is nog gelukt ook.
Ik heb een mooi kerstfeest gehad en een mooi loopje om het even op terug gezond te zetten, wij eten niet vet,geen of weinig vlees, doch met die dagen, wordt er wel eens gezondigd, ook drink ik normaal geen alcohol, nu vier glazen rode wijn en voel ze goed zitten J. Dus voor alle moedige lopers en loopsters vandaag een gelukkig nieuw loopjaar 2010, met , voor wie het wenst, veel PR’S !
Maar vooral nooit vergeten te genieten van het lopen! Dit kan ik niet genoeg benadrukken, ik ken teveel lopers en loopsters, die er te sterk tegenaan gingen en na hun eerste marathon, nooit nog een loopschoen hebben gebruikt !!!!!!!!!!!
Enkelen waren hun doel toen kwijt, de meesten hadden door blessureleed, het voor bekeken gehouden, dit alles is te vermijden en zelfs erg simpel, luister naar je lichaam, volg een schema naar jouw maat gemaakt door een bekwaam mens, verder een goed loopjaar van 2010 !
Heuvelloopje van 10km aan 10km/uur met drie zware klimpartijen in en tussen de hoopjes sneeuw en in de mist.Het was nochtans erg prettig lopen , weinig verkeer en de temperatuur viel goed mee, of ik had mij eens juist gekleed, wat soms een kunst is voor mij, ik heb ervan genoten in elk geval. mischien morgen een rustig duurloopje maar dan iets......later misschien En zo loop ik rustig het oude jaar uit en het nieuwe binnen kort in Prettig kerstfeest en een gelukkig en sportief 2010
Terug bijna, een normale tempoloop aan 6:10’/km gelopen van 15 km. De sneeuw was op sommige plaatsen nog sterk aanwezig doch, het was over grote stukken al bijna normaal lopen terug! Ik heb daar een dubbel gevoel bij, joepie terug lopen aan het tempo dat je wilt, oei die sneeuw was toch ook plezant! Rare wezens die lopers, doch ik heb de sneeuw weer eens gezien en kan nu zonder, om mij eens serieus voor te bereiden op het latere wedstrijd gebeuren, daar de eerste HM in Watervliet, reeds de 9 de januari 2010 is,dat ligt niet ver meer weg. Doch ik reken op mijn basis training van ongeveer 65/80 km per week om er wel doorheen te geraken J.
Gaat het niet zoals ik het dacht, wordt het een snelle training naar de marathon van Antwerpen toe. Zo vroeg in het jaar kan men nog veel schipperen! Mijn trainingsritme van 6 dagen trainen per week, moet toch ergens een basis hebben gelegd, of ik train niet goed en dat zou mij ook verbazen daar ik niet blindelings train, ik bedoel dan de laatste 3 maand voor een marathon, dan volg ik mooi het schema van Frankie Leus op en dat gaat prima. En zo lopen wij allen stilaan het oude jaar uit en het nieuwe weer in met nieuwe moed,nieuwe verwachtingen, enz….. Mijn jaar totaal zal deze iets onder de 3000km/jaar liggen, voor mij niet zo slecht daar ik elke dag om 04h45 op moet en om ongeveer 17h30/18h00 terug thuis kom!!!
Ook hoop ik in 2010 mijn eerste Ultra te lopen……..maar dat zien we wel? J.
Deze morgen weeral een pakje sneeuw bijgevallen, dat maakte het lopen op de Scheldedijk er deze keer niet gemakkelijker op. Eerst reeds verharde sneeuw met hobbeltjes en bobbebeltjes en nu terug een laagje, zodat je die bobbeltjes niet goed zag liggen en verder nog steeds zo stijf als een plank , van gisteren,doch ik heb er mij toch 10 km doorgeworsteld,aan 9.5 km/uur,sneller was niet te doen! Het was een stuk warmer dan gisteren en was overdressed,wat ook niet echt leuk is,maar al bij al, ik heb het weer gehaald en daar gaat het toch om, de nodige slippertjes gemaakt ook deze keer( op de dijk mag dat van mijn vrouwJ), en zo spartel ik mij wel door deze toch wel zware sneeuw periode, voorlopig nog geen gebroken bottenJ.Ook ben ik gisteren en vandaag geen enkele loper tegengekomen, spijtig er zijn er die het even voor bezien houden blijkbaar en dat is niet echt nodig, als je een beetje rustig aandoet, ook is lopen in de sneeuw een aparte belevenis!
LSDloop met Paul Verbeke, Paul heeft het weer en de glade weg getrotseerd om samen met mij de lange duurloop te doen op de Schelde dijk en de Durme dijk. Het was -7°C toen wij om 9h45 vertrokken voor een pracht van een lange duurloop in de sneeuw, goed voor 23.5 km. Buiten het knisperen van de sneeuw , was er helemaal niets te horen, mensenlief dat is pas genieten,met de winterse landschapjes die wij passeerden. Dit is echt voor herhaling vatbaar, vinden wij beiden.Wel ben ik nu zo stijf als een plank,waarschijnlijk van het beetje dat je bij iedere pas wegschuift?
Toch maar weer eens de dijk opgeweest, daar viel het nog erg goed mee, weinig voetsporen dus eigenlijk nog maagdelijk, wel een dik pak reeds. Het is nu bij mij zeker niet de bedoeling een mooi tempo te halen, want dat lukt toch niet, daar je eigenlijk bij elke stap een erg klein beetje slipt, wat goed te voelen is in de kuiten en dijen,dus eigenlijk een goede training en in het zweet stond ik ook al vlug, hartslagmeter had ik niet aan, dat was ook niet nodig nu , wat wel lastig is ,de sneeuw die venijnig in de ogen prikte daar er toch nogal veel wind stond op de dijk. Kort samengevat, het was best prettig! De ideale aanloop naar de marathon zeker niet maar er rest nog 120 dagen, dus het kalf is nog niet verdronken. Het zal morgen met Paul een prettige loop worden,daar we de ganse dijk van steendorp,Temse,Tielrode Moerzeke Hamme en terug Temse en Steendorp kunnen lopen en dan lopen we ook eens over de Myrabrug, voor de iets ouderen onder ons,die kennen die brug van een film met Willeke van Hamelrooy nog wel nog iets geks is dat mijn blog, mijn tekst hier en daar wijzigt, hij zet hoofdletters waar ik dat niet doe en verranderd ganse woorden,ik lijk wel een analfabeet op die manier
Eerst even een jaarverslagske nemen: Het was geen goed maar zeker geen slecht loopjaar veel kilometers gemaakt, namelijk tot hiertoe2831km maar er zullen er nog veel bijkomen! Verder dit jaar mijn eersts marathon uitgelopen, enkele PR’s gemaakt op de10km – 16 km – HM, niet echt slecht dan weerJ,
Min punten, toch een lange tijd last gehad en nog van een blessure aan de enkel wegens een ongelukje tijdens een natuurloop , maar ik heb niet echt meer dan twee dagen moeten stoppen,moeten wel, maar zeker niet gedaan en wel de raadgevingen van Erg goede lopers en loopsters opgevolgd, waaronder een medeloopster en lerares kinesist en natuurlijk mijn mentor Frankie Leus die mij met raad en daad heeft geholpen, zoals hij voor ieder loper doet van gelijk welk niveau( als we daar een niveau aan willen geven?).
Verder enkele echte erg toffe mede bloggende lopers ontmoet, zoals bijvoorbeeld Benny , die ik mocht ontvangen op mijn georganiseerde loop voor het goede doel, enkele Noorder buren die mij steeds een hart onder de riem komen steken, zoals John, Christiaan, en vele anderen , ook langs Belgische kant toffe mensen ontmoet zoals Jan van Eenoo, waar ik een lsd loop mee gedaan heb in Kasterlee, Paul Verbeke, waar ik nu maandag een duurloop mee doen en hoop in zijn buurt te kunnen blijven,want dat is een rappe! En ga zo maar door…… Dus wil ik al bij voorbaat alle lopers en loopsters een erg GELUKKIG KERSTFEEST wensen en een GELUKKIG EN SPORTIEF NIEUWJAAR 2010 !!!!!
Beter te vroeg dan te laat natuurlijk. Nu de loop van van morgen is maar 10 km lang en nog steeds een een laag tempo vanwege de staat van mijn parkoer! Dat het maar 10 km zal zijn, is om zeker morgen fris aan de start te verschijnen met vriend Paul voor de duurloop!Bij het noemen van namen hier boven ben ik erg veel mensen vergeten te vernoemen, ik hoop dat ze het niet kwalijk nemen, doch het zou een geweldig lang verslag worden en daar ben ik niet erg goed in!
Het is erg prettig een blog te hebben om eens jaar voor jaar onder de loupe te nemen, zo zie je welke veranderingen goed en welke minder goed gebeuren op die tijd!
Ook heb ik een massa toffe lopers en loopsters leren kennen in Kasterlee, tijdens de maandelijkse verkenningslopen van 21 km en donderdags via de joggersclub van Kasterlee, die mensen JOGGEN vlot tot 11km/uur en meer, wat zou dan lopen zijn ? Dus ook nog eens bedankt aan deze mensen!
Met een bang hartje en de bibber in de benen, toch maar een sneeuwloopje gedaan,een beetje schuiflopen zogezegt! Eerste stuk in de wijk bij ons was een verschrikking er was daar nog geen korrel zout aan ons verspild, volgende stukske weg tot de dijk, erg glad, platgereden en eerst gesmolten en nadien terug aangevroren , met schaatsen aan had het beter gegaan , dan de dijk was nog het beste van het hele traject, sneeuw nog redelijk maagdelijk buiten enkel voetsporen en fietspoor! Daar een beetje snelheid kunnen maken met de nadruk op beetje en dan weer langs de krijgsbaan terug, ook niet het van het, de ene mens had zijn stoep zuiver gemaakt, zijn buur dan weer niet en dat het hele stuk op die manier, een hindernissenparcoer zal ik het noemen, doch ik ben blij dat ik het gedaan heb en ga voor de rest van de dag ontdooien
Zelfs Gedwongen rust Wegens sneeuw! Overal ligt er een pak sneeuw waar echt niet verantwoord is te lopen, op de stoepen op de Rijweg, zeker op de dijk, ik hoop dat dit vlug weg is, daar er nu echt niet zonder ongelukken te lopen valt, net nu ik enkele dagen verlof heb! Anders komt ook de duurloop van maandag in het gedrang en het is dan juist met Paul Verbeke, DAT had ik toch wel erg graag gedaan, afwachten dan maar. Een pluspunt, ik zie erg mooie winterse landschapjes bij onsJ
Het was deze keer wel erg koud, dus korte tempoloop aan 5:30’/km of 10.9km/uur en 10 km ver.
Niet soepel gelopen, een beetje moe van het werk en de koude, hebben mij niet echt geholpen, doch de klus is gedaan! Volgende week een duurloop met Paul Verbeke en de week nadien eentje met Frank en Davy, dus nog genoeg te doen, dan de 9 de halve Marathon van Watervliet, het jaar wordt stevig afgesloten en ook weer erg stevig begonnen,zoals bij velen denk ik. En ik zie er meer en meer uit als een kerstman zegt mijn vrouwkeJ
Mensenlief wat was het koud vanmorgen! Met lange broek,muts,handschoenen twee shirts aan, de dijken van Steendorp,Temse Hingene, onveilig gemaaktJ. Het is weer de LSDloop geworden 18 km aan <70% HSmax,of HS 125 en 9.2 km/uur , erg rustig, maar het blijkt zo te moeten voor een LSDloop!
Wel genoten van de stilte en de enkele lopers(sters) die ik tegen kwam en allemaal halve kerstmannekesJ.Het gaat nog gezellig worden op de dijk! Ook staan er al enkele gezamenlijke duurlopen met collega lopers gepland voor deze maand en begin januari, dat wordt nog een druk einde van het jaarJ
Nog 30 dagen en de marathontraining begint weer, dat wordt weer stevig aanpakken en als het weer een beetje meewilt gaat dat een harde doch plezante periode voor mij en een iets minder plezante periode voor mijn vrouwke worden. Eerste taak zeker 5 kg kwijt raken en veel op melkzuurdrempel lopen + lange duurlopen die steeds iets sneller moeten, nog erg veel werk.
10 km tempoloop aan 5:47’/km of 10.4 km/uur, het ging erg vlot en in ideale weersomstandigheden,fris,geen regen en geen windJ. Dat is pas prettig lopen, daar we de laatste tijd al dikwijls erg nat thuis gekomen zijn, het zal voor de fietsers ook niet prettig geweest zijn de laatste tijd,maar die kunnen vandaag ook hun hartje eens ophalen. Toch maar één loopster tegen gekomen?
Duurloopje van 15 km aan 6:10’/km op de Scheldedijk, guur weer,koud en erg vochtig. Niet ideaal maar het ging wel goed, ook heb ik het nog eens rustig gehouden. Morgen kan ik dan weer een heuvelloop doen of intervallekes.
Duurloopje van 10 km aan 6:20’/km in een miezerig weertje en zonder het pitstopgevoel !. Niet echt het van het, doch beter dan niets natuurlijk, dus niet even moeten……onderweg was ook al een hele opluchtingJ, raar dat een loper zo vlug op zijne sukkel is, maar gelukkig ook weer vlug redelijk in orde is…..het was wel met erg slappe beentjes en honger onderweg,doch missie geslaagd!
Ik heb het rustig gehouden vanwege de koorts die ik heb gehad en had eens gelezen daar erg voorzichtig mee om te springen,dat heb ik gedaan en ben blij het te hebben gedaan,doch ik hoop mij morgen weer veel beter te voelen, dan gaat het stukken vlotter en ik sta voor twee wedstrijden! Maar de basis is steeds onderhouden dus…..? Op hoop van zegen zal ik volgende week de 10 mijl in Lier lopen en op 19 januari de 21 km in Watervliet, deze laatste zal zeker geen probleem zijn.
Met andere woorden , ik ben terug gestart na enkele dagen verplichte rust! Bijna een week niets gedaan, dat valt niet mee, ik ben meer dan drie rustdagen per maand helemaal niet gewend, doch ben blij weer bezig te zijn en weet goed genoeg dat er vele collega lopers(sters) het minder goed hebben nu, waaronder vele vrienden lopers(ster), gedwongen thuis blijven en die waarschijnlijk mijn gezeur over een kleine week inaktief, belachelijk vinden, doch ik heb met deze mensen te doen en heb het ook wel meegemaakt, zoals wij allen zekers?
Even wordt er niet gelopen wegens darmontsteking, met koorts, dus even opletten,doch tegen het weekend zal het wel weer kunnen hoop ik.Niets ergs maar wel vervelend
In regen en wind mijn LSDloopke gedaan,ik mag niet zeggen dat ik er niet van genoten heb, ik zal masoshistische neigingen hebben denk ik . Zo in weer en wind lopen aan een rustig tempo 6:25'/km heeft iets geweldigs ontspannend, ik denk dat ik wekelijks deze + 20 'ers loop enkel om die reden en het zal wel goed zijn om de basis te leggen voor de voorjaarswedstrijden ook natuurlijk, doch dat is voorlopig nog de ver van mijn bed show hoor. Midden januari begin ik terug gericht te trainen, doch nu voornamelijk duurlopen en heuvelloopjes, daar is de kans op blessures het kleinst.Morgen zal het dan een rustdag of reuperatieloopje worden,waarschijnlijk dat laatste Weer geen collega lopers en loopsters gezien, die lagen nog in hun warm bedje denk ik
Het was erg koud deze morgend en ik had de eerste km's al spijt dat ik geen handschoenen droeg,doch na een 5 tal kilometers was het al veel beter,maar ik heb toch een beetje tempo gemaakt om het warm te krijgen.Verder was het best een prettige loop in een klein beetje regen en geen wind. Ook medelopers heb ik niet tegen gekomen Morgen weer de +20 km.
Duurloopje van 12 km aan 6:00’/km in een miezerig weertje en, als stratenloopje gedaan. Niet echt het van het, doch beter dan niets natuurlijk, de beentjes voelen goed aan maar het lopen op de stoepen bij de verlichting in Steendorp, houdt risico’s inJ. Doch zonder ongelukken verlopen en weeral blij dat ik het gedaan heb. Morgen een rustdag omdat ik overmorgen vroeg kan lopen en anders is de rusttijd tussen beide trainingen niet voldoende, tenminste dat is zo bij mij het geval ik heb graag ongeveer 24 uur, tussen de trainingen, anders loop ik met zware benen, dat zal ook de ouderdom al zijn denk ik J.
Tijdens een hardlooptraining op een warme zomeravond lagen meerdere flesjes water en sportdrank langs het trainingsrondje van 800 meter. Na iedere ronde werd daar gretig uit gedronken. Onzin, vond de trainer – door steeds maar te drinken zou het lichaam teveel wennen aan veel vocht, en zou je in een wedstrijd in de problemen komen als er maar weinig drinkposten zijn. Pas vanaf een training van 2 uur, vond hij, moet je vocht meenemen. Dit had hij gelezen in het vakblad voor hardlooptrainers, maar velen waren het niet met hem eens. Ik dook eens wat dieper in de literatuur en kan hem alleen maar gelijk geven.
Zowel het tijdschrift voor hardlooptrainers (ProLoop), als het gerenommeerde wetenschappelijke tijdschrift British Medical Journal (BMJ) schreven deze zomer over dit onderwerp, met als conclusie: wacht maar met drinken tot je écht dorst hebt. Dat je moet drinken tijdens het sporten om “dehydratie” te voorkomen, wordt je aangepraat door de makers van sportdrankjes.
Het tijdschrift BMJ had, in het kader van de Olympische Spelen, een oproep gedaan aan artsen en medisch studenten om de wetenschappelijke literatuur over sportdranken en voedingssupplementen eens goed te doorgronden. Het onderzoek naar het nut van sportdranken – en voeding is namelijk vaak niet echt onafhankelijk. Het idee over drinken tijdens het sporten is de afgelopen decennia radicaal veranderd. Toen in de 60’er jaren de eerste marathons werden georganiseerd werd atleten zelfs afgeraden te drinken tijdens het lopen, dit zou alleen maar tijd kosten en maag/darmproblemen tot gevolg hebben. In 1969 werd dit omvergegooid door een artikel waarin de relatie tussen dehydratie van snelle lopers en de kans op een zonnesteek beschreven werd. Er werd toen geconcludeerd dat een gewichtsverlies door vocht van meer dan 2% schadelijk zou zijn.
Echter, in de 60’er jaren werden op de marathon tijden gelopen waar men nu nog jaloers op kan zijn. Ook recentere voorbeelden, van bijvoorbeeld lopers die tijdens de Ramadan marathons wisten te winnen, laten zien dat je ook zonder veel vocht hard kunt lopen. Sommige professionele lopers kunnen wel tot 10% van hun gewicht aan vocht verliezen en alsnog een marathon winnen.
Maar kijk nu eens naar een plaatselijke amateurhardloopwedstrijd, en je ziet zelfs bij afstanden van 5 kilometer lopers met gordels met sportdrank. Dit zijn vooral de langzame lopers, die zo zeker geen vocht zullen verliezen tijdens de wedstrijd, maar alleen maar aankomen. Hebben die lopers al dat vocht écht nodig? Nee, zeggen de onderzoekers uit Oxford die in opdrcht van BMJ de literatuur doorgrondden. Volgens hen is het “gevaar van dehydratie” ons aangepraat door de producenten van sportdrankjes. Er is nog nooit iemand overleden door dehydratie tijdens het sporten, echter, er zijn al wel 16 gevallen bekend van overlijden door over-hydratie (teveel drinken) tijdens het sporten, en meer dan 1600 ernstig zieken. Maar waarom lezen en horen we toch altijd dat je “moet drinken voor je dorst hebt”?
Door in de jaren ‘90 wetenschap te koppelen aan sportdranken, en top-atleten deze drankjes te laten promoten, is het grote publiek gaan geloven dat dehydratie gevaarlijk is en dat je lichaam niet zelf aan kan geven wanneer je moet drinken. In de Verenigde Staten is in 1996 een “guideline” uitgekomen over drinken tijdens het sporten. Deze is geschreven door de American College of Sports Medicine, die 4 jaar eerder een kwart miljoen dollar van Gatorade had ontvangen. De schrijvers van de guidelines waren ook allerminst onafhankelijk, de meesten hadden financiële banden met Gatorade, Coca-Cola (maakt Powerade) of GSK (maakt Lucozade). In 2007 werden deze guidelines enigszins aangepast, maar nog steeds was drinken, drinken, drinken het devies, en de regel dat meer dan 2% gewichtsverlies door vocht gevaarlijk zou zijn.
Wanneer producenten van sportdranken werden geconfronteerd met het gevaar van overhydratie, stelden zij dat dit kwam doordat mensen slechts water dronken, en het drinken van veel sportdranken (zie ook zouten en suikers bevatten) wel goed is. Hier is echter geen enkel bewijs voor. Door de agressieve marketing van sportdrankjes en de relatie met “sportief” en “gezondheid” hebben de mierzoete en calorie-rijke drankjes zelfs een gezond imago gekregen. Ook weinig actieve mensen en jonge kinderen drinken ze veelvuldig, en krijgen zo onnodig veel suikers en caloriën binnen.
Kortom, de gezondheids- en frisdrankenindustrie heeft ons een “ziekte” aangepraat die dehydratie heet, en die níet op te lossen is met water, maar met dure drankjes. Maar is er één dier dat drinkt voordat hij dorst heeft? En die dorst niet kan lessen met water? Het is goed dat een belangrijk wetenschappelijk tijdschrift met een dergelijk artikel komt, waarin de producenten van sportdrankjes er goed van langs krijgen. Nu nog alle amateurhardlopers zover krijgen dat ze zonder water gaan trainen, zoals ook het tijdschrift voor hardlooptrainers adviseert aan trainers. En na afloop een lekker glaasje water.
Bronnen:
Het gevaar van watervergiftiging bij marathonlopers, Bernhard te Boekhorst, PRO LOOP, juli 2012